Barselona: gadījuma analīze

Barselona ir otra lielākā pilsēta Spānijā. Tās iedzīvotāju skaits sasniedz 1,6 miljonus cilvēku. Pilsēta atrodas Spānijas dienvidu krastā, blakus Vidusjūrai. Tās maigais klimats, kas ir ļoti ērts dzīvošanai 365 dienas gadā, kā arī ievērojamas apskates vietas padara to par vienu no iekārotākajiem virzieniem pasaulē. Barselona arī ir to Eiropas pilsētu skaitā, kuras uzskata par vadošajām biznesa kopienām.

Bet kāpēc Barselona izskatās tik pievilcīga to uzņēmumu vidū, kuri tur dibina pārstāvniecības, filiāles vai meitasuzņēmumus? Kāpēc arī profesionāļi ar pieku dodas uz turieni strādāt algotu darbu?

Atbilde ir diezgān acīm redzama. Ņemot vērā tās labvelīgo biznesa vidi, kuru ir izveidojusi valdība, šī niša nevarēja palikt tukša. Jebkuras lielas korporācijas politika ir līdzīga neliela uzņēmuma politikai. Viens no uzņēmuma veiksmīgas darbības galvenajiem faktoriem ir ekonomiskā efektivitāte. Lai to sasniegtu, uzņēmumi analizē starptautisko biznesa vidi attiecībā uz vidējo darba algu tajā valstī, kas tos interesē, kā arī tās nodokļu sistēmu, nekustamā īpašuma tirgu un citus radītajus, kas nosaka reģiona pievilcību. Pēc tam uzņēmumi apvieno datus un mēģina pielietot pieejamus resursus, efektīvi tos izmantojot.

Viens no veiksmīgajiem korporatīvas stratēģijas piemēriem ir tieši Barselonas gadījums, kur operē daudz lielo uzņēmumu, tai skaitā arī tie, kuri darbojas klientu apkalpošanas jomā (zvanu centri). Pateicoties maigam un patīkamam Barselonas klimatam tā ir kļūvusi par pērli un sapņu galamērķi to cilvēku vidū, kuriem patīk silts klimats un kuri ir gatavi atteikties no daudziem sociālajiem labumiem, apmainot to uz dzīvi šajā pilsētā. Un kā ir zināms, ja pastāv pieprasījums, arī pastāv piedāvājums, kuru veido darba vakances korporācijās, tai skaitā arī zvanu centros. Darbs tādos centros nav ļoti sarežģīts, tas prasa no darbinieka lai viņam būtu augstākā izglītība un lai viņs pārvaldītu dažas valodas, lai apkalpotu klientus no dažādām pasaules valstīm. Pateicoties ES politikai, kas paredz arī brīvo darbaspēka kustību ES robežās, cilvēki 20+ un 30+ vecumā, kas vēlas dzīvot pie jūras un baudīt dzīvi pirms pensionēšanās vecuma, izvēlas šo vietu pasaulē un piesakās tādam darbam Barselonā. Reģiona pievilcība ir tik augsta, ka tā ļauj samazināt algas līdz līmenim, kas paredz tikai tādu darbinieku izdevumu segšanu, kuri ir domāti uzturam un izmitināšanai dzīvoklī, kurš ir dalīts ar citiem. Vidējā bruto alga reģionā klientu apkalpošanas jomā sasniedz 1 500 eiro. Tas ļauj nodrošināt vidējo dzīves līmeni bez greznumiem, kāmēr dzīve Barselonā pati kļūst par greznumu. Tā ir abpusēji izdevīga situācija gan korporācijām, gan tās darbiniekiem. Pirmā samazina savas izmaksas, bet otrie dabūj stabīlo atalgojumu paradīzē.